حیوانات خانگی

دیابت ملیتوس یا همان دیابت قندی از آنجایی که بدن گربه درباره تولید و استفاده از انسولین توانمند نیست در این حیوانات دیده می‌شود. در طی هضم غذا ، چربی ها ، کربوهیدراتها و پروتیئن های جیره غذایی به قطعات کوچکتر تبدیل می شوند تا توسط سلولهای مختلف بدن استفاده گردند. یکی از این ترکیبات کوچک گلوکز است که انرژی و سوخت لازم را برای زنده ماندن سلولها فراهم می کند.
انسولین هورمونی است که از پانکراس ترشح می شود و مسئول تنظیم ورود گلوکز از جریان خون به داخل سلولها است. وقتی انسولین ناکافی یا ناکارا است بدن گربه شروع به شکستن ترکیباتی نظیر چربی و پروتئین ذخیره شده بعنوان سوخت جایگزین می‌کند. در نتیجه ، گربه با اینکه بیشتر می خورد اما وزن از دست می دهد. بعلاوه ، به دلیل عدم مصرف گلوکز در سلولها میزان آن در جریان خون بالا می رود و متعاقباً از طریق ادرار دفع می گردد. این چرخه باعث پرادراری و پرنوشی خواهد شد. صاحبان گربه معمولاً چهار علامت مهم را از دیابت ملیتوس می بینند که شامل گرسنگی شدید ، از دست رفتن وزن ، تکرر ادرار و پرنوشی است.
دیابت ملیتوس عموماً به دو شکل در گربه ها تقسیم می شود : دیابت ملیتوس وابسته به انسولین (IDDM) و غیروابسته به انسولین (NIDDM)
تقریباً نصف تا سه چهارم گربه های مبتلا به دیابت به محض تشخیص بیماری نیازمند تزریق انسولین هستند. بقیه NIDDM دارند اما با این حال اغلب شان باز هم برای کنترل بیماری به انسولین نیاز پیدا می کنند.
دیابت معمولاً گربه های مسن و چاق را مبتلا می کند. نرها هم از ماده ها بیشتر مبتلا می شوند. دلیل اصلی وقوع دیابت در گربه ها کاملاً مشخص نشده اما با این حال چاقی (مهمترین عامل مستعد کننده) ، پانکراتیت مزمن ، سایر بیماریهای هورمونی (نظیر پرکاری تیروئید ، بیماری کوشینگ و آکرومگالی) ، برخی داروها (نظیر مجسترول استات و کورتونهایی مثل پردنیزولون) با این بیماری در ارتباطند. گربه های نژاد Burmese بخصوص در نیوزیلند ، استرالیا و انگلستان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

دیابت ملیتوس بر اساس علائم بالینی ، معاینات ، نتایج آزمایشات و حضور مستمر و بالای قند در خون و ادرار تشخیص داده می شود. به محض تشخیص دیابت درمان باید در اولین فرصت آغاز گردد. تعویق درمان می تواند زندگی گربه را به خطر بیاندازد. در برخی موارد ممکن است شرایط خطرناکی نظیر کتواسیدوزیس که با از دست رفتن اشتها ، استفراغ ، اسهال ، بی حالی ، خستگی ، دهیدراتاسیون و اختلالات تنفسی مشخص می شود ایجاد گردد. بعلاوه ، دیابت می تواند باعث آسیب رسانی به پوست و پوشش خارجی بدن ، بیماری کبد و ایجاد عفونت های ثانویه باکتریایی گردد. یک عارضه وابسته به دیابت به نام نوروپاتی دیابتی ممکن است باعث شود گربه به سرعت ضعیف گردد و به خصوص این ضعف در پاهای عقب بروز کند که قدرت پریدن را از گربه می گیرد و نوع خاصی راه می رود و لنگ می زند.
درمان دیابت بر اساس شدت بیماری انجام می شود. گربه مبتلا به کتواسیدوزیس نیازمند مراقبت های ویژه است که معمولاً شامل مایع درمانی و تزریق انسولین می باشد. برای گربه هایی که به شدت بیمار نیستند یک برنامه درمانی در نظر گرفته می شود که شامل تزریق انسولین یا تجویز خوراکی آن به همراه تغییر در جیره غذایی است.

به یاد داشته باشید که هر گربه مبتلا به دیابت با گربه دیابت در پاسخ به درمان ممکن است متفاوت باشد. بعضی از گربه های مبتلا به راحتی به درمان پاسخ می دهند و برخی هم اینطور نیستند. بعضی با تجویز خوراکی و بعضی با تزریق انسولین درمان می شوند.

اکثر گربه های مبتلا به دیابت نیازمند تزریق زیرجلدی انسولین بصورت دو بار در روز هستند. این تزریق با آموزش توسط دامپزشک می‌تواند در منزل انجام شود و بهتر است هر روز در ساعت مشخصی صورت پذیرد. اگر مطابق آموزش دامپزشک تزریق صورت گیرد حتی برخی گربه ها درد زیادی از تزریق احساس نمی کنند. دوز و فاصله تزریق انسولین بر اساس اندازه گیری قند خون و ادرار توسط دامپزشک ممکن است در طول درمان تغییر یابد.
گربه های به ظاهر سالم ولی مبتلا به دیابت ممکن است بجای تزریق از راه خوراکی درمان شوند و مثلاً با دارویی نظیر glipizide بعنوان یک داروی پایین آورنده قند خون درمان گردند. عوارض جانبی این داروها گرچه خیلی شایع نیست اما شامل استفراغ ، از دست دادن اشتها و آسیب کبدی است. البته در کنار این دارو به تشخیص دامپزشک برخی گربه ها به انسولین تزریقی هم برای کنترل بیماری نیاز خواهند داشت.
در کنار درمان دارویی تغییر رژیم غذایی هم بسیار مهم است. چاقی عامل عمده مستعد کننده حیوان به دیابت است لذا اگر گربه شما دچار افزایش وزن است حتماً باید به تدریج آنرا پایین بیاورید. دامپزشک می تواند یک برنامه مناسب برای کاهش تدریجی وزن دراین زمینه ارائه نماید. رژیم غذایی پرفیبر و با کربوهیدرات بالا نه تنها می تواند به کاهش وزن کمک کند بلکه در کنترل قند خون هم بعد از خوردن غذا مفید است. (گربه هایی که وزنشان از حد طبیعی کمتر است باید در شروع رژیم پرکالری داشته باشند تا به وزن نرمال دست یابند)
گربه های مبتلا به دیابت هم باید کربوهیدرات جیره خود را محدود کنند. البته برخی گربه های مبتلا به جیره پرفیبر و برخی به جیره کم کربوهیدرات بخوبی پاسخ می دهند. روش آزمون و خطا در این زمینه می تواند بهترین جیره غذایی را مشخص کند.
از جمله عوارضی هم که در هنگام درمان می توان تهدیدکننده باشد کاهش شدید قند خون است که معمولاً با مصرف بیش از اندازه انسولین رخ می دهد و علائم آن خستگی ، بیحالی ، عدم تعادل ، تشنج و کما است. در صورت عدم رسیدگی سریع ، این حالت می‌تواند کشنده باشد. در این شرایط سعی نکنید به اجبار به حیوان چیزی بخورانیدو اگر نمی تواند بخورد باید به سرعت مایع درمانی انجام گیرد.

+نوشته شده در چهارشنبه یازدهم آذر 1388ساعت22:26توسط سیاوش | |

این بیماری یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در گربه ها است که ناشی از از کار افتادن سلول های لوله های کلیوی است.

علایم بالینی:

۱- کم خونی شدید   ۲-اسهال و استفراغ   ۳- بی اشتهایی   ۴- کاهش وزن   ۵- افزایش فشار خون   ۶- پلی یوری و پلی دیپس (نوشیدن زیاد)

این بیماری نشان دهنده ی نابودی کلیه است و تنها راه درمان آن پیوند کلیه است

+نوشته شده در جمعه نهم مرداد 1388ساعت0:36توسط سیاوش | |

بيماري خراش گربه یکی از شایع ترین بیماری هاست که معمولا در خانه ها بیشتر رخ میدهد . اين بيماري در نرها شايعتر است و در فصلهاي پاييز و زمستان در هواي معتدل بيشتر بروز مي کند . در اين بيماري نوعي باسيل دخالت دارد .

انتقال بيماري در بيش از 90 درصد موارد بر اثر چنگ زدن و گاهي ليس زدن بچه گربه به بدن کودک است وگهگاه نيز توسط سگها و يا خار و تراشه هاي چوب که با سگ و گربه در ارتباط بوده منتقل مي شود .

علایم: 

معمولا 3 تا 10 روز پس از تماس انسان با يک گربه ، يک ضايعه ي پوستي در منطقه آسيب ديده شده ايجاد مي شود و سپس به غده هاي لنفاوي سر و گردن و زير بغل کشيده شده و غدد لنفاوي را بزرگ کرده و دردناک مي سازد . گاهي تب و بيحالي و ضعف نيز مشاهده مي شود .

 آنسفاليت والتهاب  عصب وضايعات کبدي وطحال وپوستي نيز از ساير عوارض اين بيماري است .

تشخيص :

داشتن سابقه بيماري براي فردي که در تماس با گربه بوده واز گاز گرفتگي وپنجه زدن شکايت دارد مي تواند کمک کننده باشد به ويژه اگر يک غده لنفاوي نيز در نزديکي آن ناحيه بزرگ شده باشد . آزمايشات ديگري چون تست پوستي ناحيه ي خراش ويا رنگ آميزي « باسيل » با نقره در زير ميکروسکوپ نيز به تشخيص بيماري کمک مي کند .

درمان:

در صورت بروز علائم بايد از کپسول ريفامپين و يا سيپروفلوکساسيلين و يا کوتريمو کسازول و جنتامايسين استفاده کرد . غدد لنفاوي به صورت خود به خود پس از 2 تا 4 ماه بهبود مي يابند . اين بيماري مسري نيست و فقط فرد بيمار را گرفتار مي کند .

+نوشته شده در سه شنبه هجدهم فروردین 1388ساعت23:54توسط سیاوش | |

این بیماری توسط یک تک یاخته به نام توکسو پلاسما ایجاد میشود که در انسان و حیوان ایجاد بیماری میکند و یکی از منتسر ترین بیماری ها در سراسر جهان است این انگل در بدن گربه سانان که میزبان اصلی آن هستند به ویژه گربه سانان وحشی از جنس lynaوfelis زندگی میکند.

این بیماری از روش های زیر منتقل میشود:

1- خوردن گوشت خام آلوده یه انگل توسط گربه ها

2- تماس با مدفوع آلوده به کیست انگل

3- خوردن گوشت خام توسط انسان

4- عدم شستشو و ضد عفونی سبزیجات

5- مصرف شیر آلوده به کیست انگل

در باره ی دوره ی کمون یا نهفتگی این بیماری باید بگویم که کمون این بیماری در انسان نا مشخص بوده و احتمالا در حودد یک تا سه هفته است در حیوانات دیگر به صورت مخفی ولی در گوسفندان آلوده باعث سقط جنین در ماه های آخر آبستنی میشود.

علایم این بیماری در انسان شامل:

1- سرفه سر درد و بیقراری

2- تورم شبکیه در عفونت های مادر زادی - تجمع آب در سر - کوچک شدن سر

3- تورم ریه و آنسفالیت - میوکاردیت

4- بزرگ شدن کبد و طحال

در حیوانات:

معمولا عفونت دیده نمیشود ولی در گوسفندان باعث سقط جنین در ماه های آخر میشود بره های متولد شده در صورت آلوده بودن ضعیف نا توان هستند ودچار سختی عضلات در گربه ها ممکن است همراه اسهال - هپاتیت - میوکاردیت - پنومونی و آنسفالیس باشد.

راه های پیشگیری و کنترل عبارت اند از:

1- مصرف گوشت کاملا پخته شده

2- اجتناب از دست زدن به گربه

3- در زمان آبستنی از تماس با میش های در حال زایش خود داری نمود

4-شستشو وضد عفونی کامل سبزیجات

5- کنترل حشرات موزی (مگس وسوسک) برای جلو گیری از انتقال مکانیک

+نوشته شده در شنبه یکم فروردین 1388ساعت0:16توسط سیاوش | |

این مقاله را جهت آشنایی کلی در مورد بیماری های عمومی و رایج در  گربه سانان  بیان شده است.

که البته در میان مطالب بعدی به بررسی جزیی تر این بیماری ها می پردازیم.

......در ابتدا ما باید یک دسته بندی کلی برای بیماری هایی که حیوان ما را تحت تاثیر قرار می دهند در نظر بگیریم 1.بیماری های واگیر دار 2.غیر واگیر

 در این جا به معرفی چند نمونه از نوع اول می پردازیم:

بیماری های واگیر دار و متابولیک(بیماری های داخلی):

برخی از این گونه بیماری ها به سبب اینکه علاوه بر خود حیوان  صاحبان آن را نیز با خطر مواجه می کند از اهمیت بالایی بر خوردار است.

بیماری های واگیر دار بیماری هایی هستند که توسط ویروسها..باکتری ها ... قارچ ها یا انگل ها ایجاد می شوند.و می توانند از گربه ای به گربه دیگر انتقال پیدا کنند.بیماری های متابولیک در ارگان ها یا اعضا بدن اختلال ایجاد پیدا می کنند انواع آن عبارتند از:

URI...1:

بیشترین و معمول ترین بیماری واگیر دار که می توان در کلینیک های دامپزشکی مشاهده کرد. سندرم عفونت تنفسی فوقانی یا URI می باشد .

این بیماری همانند بیماری سرما خوردگی در انسان ها می باشد و می تواند توسط ویروس های متعددی ایجاد شود. این ویروس ها به راحتی شیوع پیدا می کنندبیشتر در مکان هایی که بیشترین تمرکز حیوانات وجود دارد بیشتر است.

از علائم آن می توان به....:

1.عطسه های پیاپی(فکر این که یک گربه مرتب در حال عطسه باشه جالبهنیشخند)

2.آبریزش بینی

2.تب

پیشگیری:

واکسن , جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مورد های مشکوک

Feline  Leukemia Virus(FIV) & Feline Immunodeficiency:

ویروس سرطان خون و ویروس نقص ایمنی دو بیماری کشنده و مهلک هستند , که با ارتباط نزدیک گربه ها مخصوصا" در اثر گاز گرفتن شیوع پیدا می کند.

این ویروس  به انسان ها منتقل نمی شود , باز هم مانند نوع انسانی آن بعد از گذر زمانی خودش را نمایان می کند.

علائم.....:

تضعیف سیستم ایمنی

پیشگیری:

واکسن , جلوگیری از ارتباط با گربه های ولگرد.

Ring Worm:

کچلی (عفونت قارچی) ,بر خلاف اسمش توسط قارچ ها به وجود می آیید , نه کرم ها. و بیشتر در گربه های آبستن دیده می شود.

گاهی در اثر تماس پوست گربه با هاگ قارچ در خاک کثیف ایجاد می شود.

علائم....:

1.خارش پوست

2.زبر شدن و ملتهب شدن

تذکر: این بیما ری به انسان ها نیز منتقل می شود.

+نوشته شده در پنجشنبه پانزدهم اسفند 1387ساعت18:34توسط سیاوش | |